Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Historia Głogowskiej w sklepowych witrynach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Historia Głogowskiej w sklepowych witrynach
01-06-2017 15:16   Janusz Ludwiczak
W kamienicy przy ul. Głogowskiej 82 znajdowało się Morskie Biuro Podróży Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, pod numerem 78 powstał pierwszy sklep Społem, a dwa numery wcześniej znajdowała się przychodnia Łazarska. Historię głównej arterii Łazarza można poznać oglądając wystawę "Historia miejsca - pamięć o miejscu", która pojawiła się w witrynach sklepowych pomiędzy Rynkiem Łazarskim a Targami.

Podczas ubiegłorocznych Dni Łazarza można było poznać historię wschodniej strony ulicy Głogowskiej. Teraz przyszedł czas na stronę zachodnią.

Wystawa "Historia miejsca - pamięć o miejscu" autorstwa dr Lilianny Krantz-Domasłowskiej, historyk sztuki przywołuje dawne widoki kamienic, przedstawia ich historię. Motywem przewodnim wystawy jest branża handlowa. Autorka przedstawia historię sklepów, branż i asortymentów, które funkcjonowały przy głównej arterii Łazarza.

Spacerując zachodnią stroną ulicy Głogowskiej pomiędzy Rynkiem Łazarskim a Targami można się przekonać, że pod numerem 84 działał sklep "Dziewiarstwo", pod 82 mieściło się Morskie Biuro Podróży Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, a przy ul. Łazarskiej 2 (obecnie Głogowskiej 78) w grudniu 1919 r. otwarto pierwszy sklep Spółdzielni Spożywców "Zgoda" - obecnie Społem. W tym samym miejscu w latach 90. działała słynna Japa - sklep papierniczo-zabawkowy.

Z kolei przy ul. Głogowskiej 76 znajdował się Salon Zakładów Teofilów, a w latach 70. Przychodnia Łazarska. Pod numerem 74 mieściła się drogeria "Głogowska" i Łazarski Dom Towarowy, a pod "siedemdziesiątką" działała Spółdzielnia Pracy, restauracja "Obywatelska", a później kawiarnia i cukiernia "Regionalna".

Na parterze kamienicy przy ul. Głogowskiej 66 w latach 60. świadczono usługi szklarskie, a w latach 90. otwarto zakład mięsny Tecław.

Wystawę "Historia miejsca - pamięć o miejscu. Ulica Głogowska od numeru 26 do 84" można oglądać do końca Dni Łazarza, czyli do wtorku 6 czerwca. Otwarcie wystawy i wspólny spacer z autorką - dr Lilianną Krantz-Domasłowską odbędzie się dziś o godz. 18:00 w sklepie designarskim Fabryka Form przy ul. Głogowskiej 40 (w miejscu, gdzie mieściła się restauracja Magnolia).


Komentarze (2)

01-06-2017 23:23:21
Prawdziwy pyrus
Od 1957r.mieszkam na Łazarzu do 1965 mieszkałem na Matejki 50 wysiudali na Sniadeji mieszkam do dzisiaj pozdrawiam Piotr Prawdziwy Pyrus fajnie przypomnieć sobie gdzie były jakie sklepy teraz tylko banki i suknie ślubne.Kiedys Głogowska to szlak pijaków co kawałek knajpa komu to przeszkadzało!!!!!!!!
01-06-2017 15:20:54
Martyna
Super sprawa, szczególnie dla tych, którzy prawie przez całe swoje życie związani są z tą dzielnicą
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: