Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Dwójka" ma już 100 lat - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Dwójka" ma już 100 lat
12-10-2019 14:04   Janusz Ludwiczak
Początkowo uczyło się w niej 60 uczennic w pięciu klasach. Dokładnie sto lat temu powstało II Liceum Ogólnokształcące.

Wszystko zaczęło się na początku 1919 r. kiedy to powstało "Państwowe Liceum Żeńskie na Łazarzu". Początkowo szkoła znajdowała się w kamienicy przy ul. Matejki 56, a następnie 10 lipca została przeniesiona do nowopowstałego budynku przy ul. Matejki 8. Gmach ten powstał jeszcze w czasie zaboru pruskiego. W pierwszym roku działalności w liceum tym uczyło się 60 uczennic. Już w kolejnym roku szkolnym 1920/1921 uczennic było ponad sześciokrotnie więcej, bo aż 400 - w klasach gimnazjum realnego, humanistycznego i neohumanistycznego. Była to drugą państwową szkoła średnia w Poznaniu, powstała krótko po męskim wówczas „Marcinku”.

6 marca 1929 szkoła otrzymała nazwę: "Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Generałowej Zamoyskiej", która figurowała do 1950 roku. Zmienił się wówczas profil placówki: klasy licealne i gimnazjalne realne zastąpiły klasy humanistyczne.

1 września 1939 szkoła zawiesiła działalność, budynek zarekwirowała policja i umożliwiła działalność gimnazjum niemieckiemu. Rozproszone grono pedagogiczne kształciło nadal młodzież na tajnych kompletach. Wiele ówczesnych uczennic wywieziono na roboty przymusowe lub do obozów koncentracyjnych, część z nich walczyła m. in. w powstaniu warszawskim. Przy końcu wojny wojsko dokonało wielkiej dewastacji pomocy naukowych.

12 marca 1945 r. szkoła zainaugurowała rok szkolny. Wówczas to woźny Wincenty Szeszuła przekazał nowej dyrekcji przedwojenny sztandar, który ukrywał i chronił przez okres okupacji. W 1950 r. szkoła ponownie zmieniła nazwę, tym razem na "Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego Numer 2". Kolejnym dyrektorom udało się ustrzec młodzież przed różnymi formami indoktrynacji.

Po 1956 r. wraz z objęciem kierownictwa liceum przez Józefę Poćwiardowską nastąpił nowy etap w życiu szkoły: rozpoczęto rozbudowę gmachu, nadbudowując trzecie piętro, co pozwoliło zwiększyć liczbę klas i uczniów; pojawiła się nowa aula, która powstała z dawnej sali gimnastycznej oraz nowa sala gimnastyczna i szkolne podwórko. W 1961 powstał też uniwersytet dla rodziców, koncentrując swoją działalność na problematyce wychowawczej. Szkoła cieszyła się autorytetem i gwarantowała rzetelne przygotowanie do studiów.

Rozpoczęte dzieło rozwijał i umacniał od 1964 r. dyrektor Artur Ciemnoczołowski, za którego kadencji w 1966 r. szkoła przyjęła imię Heleny Modrzejewskiej. Wówczas to nastąpił wszechstronny rozkwit szkoły: młodzież aktywnie udzielała się w życiu kulturalnym i artystycznym miasta, pogłębiała zainteresowania humanistyczne i współpracowała z uczelniami wyższymi. W 1967 r. liceum stało się koedukacyjne, do szkoły zaczęli uczęszczać również młodzi panowie, co sprawiło, że program nauki wzbogacono o przedmioty techniczne. W latach 1970 - 1972 dobudowano do szkoły nowy hol wejściowy.

W okresie stanu wojennego społeczność szkoły była silnie zaangażowana politycznie: organizowała ciche przerwy i kolportowała pisma drugiego obiegu.

Od 2 kwietnia 1993 r. nawiązując do całości tradycji szkoła ma dwie patronki i nosi nazwę: II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej.

II LO jest pierwszą szkoła w regionie, która realizuje program międzynarodowej matury - International Baccalaureate (IB) Diploma Programme. Dyplom IB jest prestiżowy i uznawany w wielu uczelniach na całym świecie, m. in. Oxford czy Cambridge. Program International Baccalaureate (IB) prowadzony jest w ponad 2,2 tys. szkół w 125 krajach na całym świecie, w tym w ponad 30 szkołach w całej Polsce.

Szkoła organizuje również "Śniadania w Dwójce" - spotkań uczniów ze znanymi osobistościami. Dotychczas gośćmi "Dwójki" byli m. in.: Bronisław Komorowski, Lech Wałęsa, Hanna Suchocka, Tadeusz Mazowiecki, Leszek Balcerowicz, Janina Ochojska, Ryszard Grobelny, Wanda Błeńska, Eleni, Agnieszka Duczmal, Piotr Gąsowski, Wojciech Fibak, Małgorzata Ostrowska, Krzysztof Zanussi, Maciej Zakościelny, Justyna Steczkowska, Zenon Laskowik, Krzysztof Materna, Marcin Libicki czy drużyna Lecha Poznań.

"Dwójka" od lat jest najlepszą szkołą w Wielkopolsce i jedną z najlepszych liceów w Polsce w rankingu przygotowywanym przez magazyn "Perspektywy". Od 33 lat II LO kieruje Małgorzata Dembska.

Dodajmy, że obchody jubileuszu 100-lecia II LO obywają się w sobotę w auli UAM. Ponadto w lutym w Concordia Desing odbędzie się bal jubileuszowy, a 3 czerwca 2020 r. zaplanowano jubileuszowy koncert charytatywny w CK Zamek.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: