Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miasto chce opuścić GOAP - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miasto chce opuścić GOAP
10-02-2021 18:43   Janusz Ludwiczak
Poznań nie chce dopłacać do wywozu śmieci innych gmin. Miasto chce opuścić Związek Międzygminny Gospodarka Aglomeracji Poznańskiej, do którego należy w sumie 9 gmin (Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań i Swarzędz).

O sprawie informuje środowy "Głos Wielkopolski".

– Jesteśmy w takim momencie, że powinniśmy się poważnie zastanowić nad wyjściem z GOAP-u, ale w taki sposób, aby nie zostawić partnerów ze związku zupełnie samych sobie. Jesteśmy członkami jednej aglomeracji i powinniśmy współpracować, ale być może już na innej płaszczyźnie.
Gminy należące do związku czasami miewają sprzeczne interesy, uzgodnienia są trudne – twierdzi Ganowicz. - Być może, gdyby każda gmina miała swobodę w ustalaniu sposobu rozliczania, naliczania opłat, ogłaszania przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów, to byłoby lepiej dla jej mieszkańców
– mówi "Głosowi" Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Zdaniem przewodniczącego rady miasta Poznań dopłaca do wywozu śmieci innych gmin, ze względu na jednakową opłatę. W stolicy Wielkopolski koszty wywozu są niższe, bo przeważa tu zabudowa wielorodzinna – w gminach wyższe, bo tam jest więcej domów jednorodzinnych. I tak jak pisze "Głos Wielkopolski" w gminie Pobiedziska koszty są wyższe od wpływów z opłat – w 2017 roku wyniosły 5 mln zł, a mieszkańcy zapłacili za nie tylko 3,8 mln. Natomiast w Poznaniu koszty wyniosły 119 mln zł, a opłaty – 113,7 mln zł. Tylko w gminie Czerwonak i Swarzędz wpływy są porównywalne do tych w Poznaniu.

Zdaniem władz Poznania wyjście z GOAP-u pozwoli na uszczelnienie systemu opłat. I tak np. mieszkańcy bloków mieliby płacić za śmieci według zużycia wody.

– Ten pobór od wody uszczelnia system, nie powinno tak być, że 90 procent ponosi koszty całego systemu, z drugiej strony jest to bardzo sformalizowana procedura. Nie wiem czy chcielibyśmy się zdecydować na ten model również w przypadku zabudowy jednorodzinnej – powiedział Radiu Poznań Bartosz Guss, wiceprezydent Poznania.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych opłaty za wywóz śmieci miałyby być nadal pobierane od mieszkańca, ale rozważana jest stała opłata od nieruchomości.

Decyzję o opuszczeniu Poznania z GOAP podejmie Rada Miasta. Jeśli radni podejmą pozytywną decyzję, wtedy pozostałe gminy będą musiały zdecydować czy pozostają w GOAP czy są za jego likwidacją.

>Głos w tej sprawie zabrał również prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

– "Utworzenie związku miało sens w momencie budowy spalarni, gdy konieczne było zapewnienie strumienia odpadów dla instalacji o odpowiednim tonażu. Obecnie jego formuła, także na skutek zmian w przepisach, wyczerpała się. Dla Poznania stanowi wręcz ograniczenie, m.in. w zakresie rozbudowy infrastruktury.
Tymczasem formalno-prawne uwarunkowania związane z członkostwem w GOAP od kilku lat uniemożliwiają nam pozyskanie środków unijnych chociażby na rozwój sieci punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Problemem jest też sposób naliczania opłat. Aktualnie system nie pozwala na wdrożenie efektywnej metody ustalania taryf – np. na podstawie zużycia wody. Nie zabezpiecza też w pełni interesów mieszkańców Poznania.
Głosy krytyczne dotyczące działalności ZM GOAP docierające do radnych i spółdzielców w ostatnich miesiącach nasilały się. Nie możemy pozostawać na nie obojętni. To jedno z naszych kluczowych zadań i chcemy je realizować jak najlepiej. Musimy więc podejmować racjonalne decyzje, mając na celu poprawę jakości życia mieszkańców – taka jest nasza rola
– powiedział dla PAP Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jak dodał prezydent Jacek Jaśkowiak stolica Wielkopolski "nie wycofuje się ze swoich zobowiązań wobec partnerów, z którymi funkcjonuje w ramach stowarzyszeń metropolitalnych".

– "Będziemy kontynuować tę współpracę, także w zakresie zagospodarowania odpadów. Nawet, jeśli decyzja o wystąpieniu z GOAP zapadnie, odpady zmieszane z terenu gmin zrzeszonych będą przyjmowane przez poznańską spalarnię na dotychczasowych zasadach. Co więcej otworzy się możliwość korzystania z tej instalacji także przez gminy spoza związku" – powiedział prezydent Poznania.

Ewentualne zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

wrz

do 28-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

29

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Blaski życia seniorów - wykład psychologa o radości z życia w wieku senioralnym: o tym jak być optymistą każdego dnia

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny, 90-lecie parafii - msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego

30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: