Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przez żołądek do… Białorusi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przez żołądek do… Białorusi
11-10-2021 00:52   Janusz Ludwiczak
Tym razem w ramach spotkania z cyklu "Przez żołądek do kultury" można było przenieść się na Białoruś. Liza Balashchanka przybliżyła historię Białorusi, tradycje i zwyczaje narodowe oraz opowiedziała o sytuacji panującej u naszych wschodnich sąsiadów.

Już od czterech lat Centrum Inicjatyw Międzykulturowych "Horyzonty" organizuje spotkania w ramach cyklu "Przez żołądek do kultury", podczas których można poznać kulturę różnych krajów i spróbować przysmaków m.in. z Ukrainy, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Portugalii, Holandii a nawet z Iranu, Indii, Japonii, Iraku czy Meksyku.

W środę przyszedł czas na Białoruś. O swoim kraju opowiedziała Liza Balashchanka, która przez całe życie mieszka w Mińsku, a obecnie przebywa w Poznaniu w ramach wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności.

– Mam 20 lat, całe życie mieszkam w Mińsku. Studiowałam na uczelni medycznej. Teraz pracuję w organizacji, uczę dzieci, realizuję różne projekty edukacyjne dla dorosłych, a także pomagam w organizacji różnego rodzaju imprez dla seniorów w Klubie Krąg. Do Poznania przyjechałam trzy miesiące temu w ramach wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności. Czuje się tu bardzo dobrze – opowiada Liza Balashchanka.

Podczas spotkania w ramach cyklu "Przez żołądek do kultury" można było poznać historię Białorusi, zwyczaje narodowe oraz białoruskie potrawy, takie jak draniki, machankę, studzień. Dla uczestników przygotowano syrniki, czyli placuszki składające się z białego sera.

Liza opowiedziała również o sytuacji, jaka panuje u naszych wschodnich sąsiadów.

– Na Białorusi nic się nie poprawiło. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, narasta bezprawie władzy w stosunku do zwykłych ludzi. Teraz nie ma już tam tak dużych protestów, jakie były w sierpniu 2020 r., gdyż stały się one niebezpieczne. Teraz zwykli emeryci są utożsamiani z terrorystami, biało-czerwono-biała flaga jest uważana za ekstremistyczną, a za białe skarpetki z czerwonym paskiem można dostać karę więzienia. To wszystko wydaje się bez znaczenia, ale niestety jest to rzeczywistość. Teraz, w związku z problemami na granicy polsko-białoruskiej, uwaga trochę się przesunęła – opowiada Liza Balashchanka.

Liza chciałaby zostać w Polsce, najlepiej w Poznaniu.

– Poznań stał się dla mnie drugim domem. Naprawdę nie chciałbym wyjeżdżać z tak cudownego miejsca. Chciałabym oglądać miasto podczas opadów śniegu i kwitnienia. Dlatego pod koniec mojego wolontariatu planuję poszukać pracy – podsumowuje Liza.

Tymczasem w przyszłą środę, 20 października o godz. 17:00 w Klubie "Krąg" kolejne spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy i obcokrajowców mieszkających w Poznaniu z cyklu "Przez żołądek do kultury". Tym razem tematem przewodnim będzie Chorwacja.
Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com.


Fot: Andrzej Radwański

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: