Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

22 drzewa w Parku Kasprowicza pójdą pod topór. Powstanie "próchnowisko" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
22 drzewa w Parku Kasprowicza pójdą pod topór. Powstanie "próchnowisko"
01-02-2022 10:06   Janusz Ludwiczak
Jak tłumaczy Zarząd Zieleni Miejskiej drzewa te są obumarłe, również przez jemiołę. Część drzew zagraża bezpieczeństwu spacerowiczów. W zamian posadzone zostaną nowe drzewa. W Parku Kasprowicza znajdzie się też próchnowisko, które da drzewom "drugie życie".

– Decyzję o wycince 22 drzew podjęto na podstawie oceny zdrowotnej roślin. 21 jest obumarłych, jedno, które rośnie w okolicach placu zabaw, stanowi poważne zagrożenie dla ludzi. Spacerowicze mieli okazję zobaczyć i ocenić drzewa, wyrazić swoje opinie i refleksje na temat miejskiej roślinności. Mieszkańcy chcą, by poznańskie parki stawały się enklawami przyrody, w których w sposób zrównoważony prowadzone jest zarządzanie zielenią – wyjaśnia Klaudia Beker z Zarządu Zieleni Miejskiej.>

W zamian posadzone zostaną nowe drzewa, wśród których będzie 10 grabów pospolitych, 8 jarzębów mącznych i 4 świerki pospolite.

Z kolei wycięte drzewa (13 klonów srebrzystych, 4 klony pospolite, 1 lipa drobnolistna, 2 jarzęby, 1 klon jesionolistny i 1 topola kanadyjska) będą pełniły rolę tzw. "próchnowiska".

–To miejsca, w których będzie składowane martwe drewno. Pozostanie tam ono aż do naturalnego rozkładu – dodaje Klaudia Beker.

W poniedziałek przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej, Rady Osiedla Św. Łazarz, Koalicji ZaZieleń Poznań i innych grup ekologicznych odbyli spacer w Parku Kapsrowicza, podczas którego wyznaczone zostały miejsca, w których drzewom zostanie dane "drugie życie".

– W Parku Kasprowicza część drzew usycha i trzeba je wyciąć. W pozostawionej do naturalnego rozkładzie kłodzie znajdą schronienie drobne zwierzęta, owady, stworzy się "drugie życie" – powiedział Robert Kalak z Kolacji ZaZieleń Poznań.

Ponadto Zarząd Zieleni Miejskiej ograniczy koszenie traw.


Fot: Urząd Miasta Poznania/Zarząd Zieleni Miejskiej (1-9), Agnieszka Michalak-Pietkiewicz/Rada Osiedla Św. Łazarz (10-14)

ZOBACZ TAKŻE: Wytną blisko 30 drzew przy Arenie: "ze względu na zły stan fitosanitarny i zagrożenie bezpieczeństwa

Komentarze (4)

02-02-2022 16:04:36
M.
@Poznaniak, ależ pisałam w tej sprawie do Rady Osiedla i do ZZM. Odpowiedź - usuwanie jemioły skraca życie drzew. @eka, na pewnym etapie drzewa jeszcze można uratować. Natomiast są takie, których lata są już policzone. Co nie znaczy, żeby jemioły z niej nie usuwać - tym drzewom to już nie pomoże, ale uratuje inne przed zainfekowaniem. Pewnie pamiętasz, że jeszcze 20 lat temu ZZM co roku przycinał suche konary i usuwał jemiołę. Teraz nie robimy nic i za chwilę ktoś w magistracie ze zdziwieniem stwierdzi, że niemal cały starodrzew obumiera...
02-02-2022 10:06:07
Poznaniak
Zamiast tylko chodzić na spacery to szacowne Towarzystwo powinno usuwać jemiołę z drzew lub skutecznie zwracać się (jako Rada Osiedla) o podjęcie stosownych i faktycznych działań do ZZM. Z uwagi na bhp sugeruję na przyszłość to drugie rozwiązanie. Lepiej zapobiegać niż leczyć (lub raczej w tym przypadku wycinać, już post factum).
01-02-2022 15:32:36
eka z małeki
zainfekowane jemiołą drzewo jest nie do uratowania!!!Ptaki żywiąc się owocami-słodkimi wydalają niestrawione nasiona jemioły,które rozwijając się na roślinie infekują głęboko w jej tkankę i właśnie to sprawia że mimo usuwaniu pasożyta przecież,odradza się on już bez końca!!!Widzę że coraz więcej drzew umiera....dużo ptaków się żywi owocami i oto mamy to co mamy!!!Pozostaje wycinka i sadzenie nowych drzew lub likwidacja ptaków na co ja nie daję zgody!!! eka
01-02-2022 14:34:15
M.
Niech dalej miasto nic nie robi z jemiołą, to za parę lat wszystkie drzewa będą jednym wielkim próchnowiskiem.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: