Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od kilku miesięcy koczuje na ławce w Parku Kasprowicza – nie chce pomocy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Od kilku miesięcy koczuje na ławce w Parku Kasprowicza – nie chce pomocy
03-02-2022 09:30   Janusz Ludwiczak
Śpi na ławce niemalże codziennie, pomimo regularnych wizyt strażników miejskich i namów pracowników MOPR nie chce pomocy. Od kilku miesięcy na ławce w Parku Kasprowicza koczuje bezdomny.

Sprawa jest doskonale znana zarówno Straży Miejskiej, jak i pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

– Jest to pan Wiesiu, który jest nam dobrze znany. Nasi strażnicy są u niego niemalże każdego dnia. Mężczyzna mimo swojej niepełnosprawności ciągle odmawia pomocy, bo w ośrodkach nie wolno spożywać alkoholu – powiedział nam Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej w Poznaniu.

– Sprawa osoby w kryzysie bezdomności, która przebywa w parku Kasprowicza jest nam znana. Nasz pracownik socjalny wielokrotnie próbował namówić mężczyznę na pobyt w placówce. Niestety, za każdym razem spotykał się z odmową. Fiaskiem zakończyły się również interwencje strażników miejskich. W sytuacji, gdy istnieje realne zagrożenie zdrowia i życia osoby w kryzysie bezdomności, a ona nie zgadza się na odwiezienie do placówki podejmujemy stosowne kroki prawne – twierdzi Ewa Blukacz, kierownik Działu Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Mężczyznę udało się nakłonić na krótką wizytę w ośrodku, gdy w grudniu były siarczyste mrozy, powyżej –15°C, jednak powrócił on na ławkę w Parku Kasprowicza.

Osoby bezdomne mogą znaleźć schronienie w wielu ośrodkach, jednak warunkiem jest, by nie spożywały one alkoholu. Są jednak bezdomni, którzy są uparci i nie chcą przyjąć pomocy.

Taka sytuacja miała miejsce chociażby w 2015 r. Bezdomna wówczas, 72-letnia kobieta przez wiele miesięcy każdą noc spędzała w pobliżu Dworca Zachodniego, o czym więcej pisaliśmy w artykule: Woli spać na ławce przy Dworcu Zachodnim. MOPR chce skierować bezdomną do domu pomocy społecznej.

Strażnicy i pracownicy socjalni MOPR zapewniają że regularnie odwiedzają bezdomnych.

– Osoby w kryzysie bezdomności mogą liczyć na pomoc ze strony różnych służb przez cały rok. Jednak w okresie jesienno-zimowym jest ona szczególnie potrzebna. Strażnicy miejscy kilka razy w tygodniu odwiedzają bezdomnych w miejscach, w których wiedzą, że mogą ich zastać. Dodatkowo, podczas wizyt z pracownikami socjalnymi namawiają osoby bezdomne do zamieszkania w ośrodku. Podczas każdej wizyty, bezdomni informowani są o możliwościach, z których mogą skorzystać. Gdzie się ogrzać, zjeść ciepły posiłek, dostać czyste ubranie. W razie nagłej potrzeby, strażnicy przekazują pakiety żywnościowe z samo ogrzewającym się posiłkiem – zaznacza Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej.

Mieszkańcy Poznania widząc osobę w kryzysie bezdomności, która wymaga pomocy, mogą ją zgłosić do Działu Pomocy Osobom Bezdomnym:

  • mailowo na adres pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl,
  • poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie MOPR-u
  • telefonicznie pod numer 61 878 17 89 w dni robocze od godz. 7:30 do 15:30 (w poniedziałku do 16:00, w piątku do 15:00)
  • zgłoszenia przyjmuje też Straż Miejska – telefon 986. Całą dobę czynny jest Punkt Interwencji Kryzysowej – telefony: 61 835 48 66 oraz 61 835 48 65.

– Poznań przygotował dla osób w kryzysie bezdomności ponad 300 miejsc w schroniskach i kilkadziesiąt w ogrzewalni przy Krańcowej oraz noclegowni przy ul. Borówki. W ramach programu „Mobilny Punkt Wsparcia”, finansowanego przez miasto Poznań, a realizowanego przez stowarzyszenia Pogotowie Społeczne i Dom Pomocna Dłoń od 2 listopada przy ulicy Dworcowej 1 (na wysokości Dworca Letniego) od poniedziałku do piątku w godzinach 17-19 są wydawane posiłki. Ponadto osoby w kryzysie bezdomności mogą tutaj skorzystać z indywidualnych porad socjalnych – wskazuje Anna Zając-Domżał, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.>

Darmowe posiłki są też wydawane w Kuchni Społecznej przy ulicy Taczaka 7/16 (poniedziałek-sobota w godzinach 10:00-11:30 oraz 16:00-16:30); jadłodajniach Caritasu przy ulicy Ściegiennego 133 oraz Łąkowej 4 (poniedziałek-sobota, w godzinach 10:00-12:00) oraz przy ulicy Niegolewskich (poniedziałek-sobota w godzinach 11:30-12:30).


Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Gorący bigos, pączki i ciepłe rękawiczki na Dworcu Zachodnim dla potrzebujących

ZOBACZ TAKŻE: Woli spać na ławce przy Dworcu Zachodnim. MOPR chce skierować bezdomną do domu pomocy społecznej

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (1)

03-02-2022 10:57:30
Qshu
To jest totalna patologia. Pan załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na oczach przechodniów, w tym również dzieci. Smierdzi na odległość alkoholem. Ostatnio zwróciłem mu uwagę to krzyczał, że mnie zaraz zajeb%% a otruje moje psa. Pytanie: co musi się stać, by Pan w końcu opuścił to miejsce? Czy serio musimy czekać, że po prostu umrze na tej ławce? O to chodzi?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: