Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wypadki: "Wtedy to była rzadkość" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wypadki: "Wtedy to była rzadkość"
13-02-2022 21:03   Janusz Ludwiczak
Nie ma tygodnia, a nawet dnia, by na łazarskich ulicach nie dochodziło do wypadków. Pomyśleć, że ponad 50 lat temu wypadek to była rzadkość.
– Samochodów było niewiele – mówi Jan Kurek.

Ulica Głogowska, pewny wiosenny dzień 1967 roku. Tuż przy Targach doszło do zderzenia dwóch samochodów.

– Wypadek… wtedy to była rzadkość. Samochodów było niewiele, jeździły nie za szybko. Bo warszawą nie można było szybko jechać. Przy 80-tce tak trzęsła, że trzeba było zwolnić. Jeździło się wolno, wypadki trafiały się rzadko – mówi Jan Kurek, fotograf w rozmowie z Piotrem Bojarskim w "Kronice Miasta Poznania" Głogowska II.

Wówczas warszawa zajechała drogę starowi przy przystanku tramwajowym. Na miejscu zebrał się tłum gapiów.

Panu Janowi udało się również sfotografować inne wypadki, m.in. w 1969 r. na ulicy Hetmańskiej. Jednak wtedy wypadki naprawdę zdarzały się bardzo rzadko, gdyż również w tamtych czasach samochodów na ulicach było niewiele.

Jan Kurek w grudniu zeszłego roku, podczas otwarcia nowego Rynku Łazarskiego otrzymał tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2021".

Jan Kurek ma 81 lat. Na Łazarzu mieszka od 1965 roku. Zapisał się do Spółdzielni „Radiowiec” i właśnie tam, na Łazarzu dostał mieszkanie w bloku na rogu ulic Potockiej i Lodowej. W latach 1964-1993 pracował w TVP Poznań. Fotografował od 1950 roku. Jego pierwszy aparatem była „Idioten-kamera” po zmarłym w 1949 roku ojcu. Jan Kurek, fotografował i dokumentował przedpołudniowe spacery po ulicach Łazarza z lat 1967-1969. Rejestrował codzienne wydarzenia uliczne. Nie ma tam doniosłych wydarzeń, nie ma ilustracji problemów politycznych, nie ma postaci zasługujących na upamiętnienie. Dzięki jego zdjęciom możemy zobaczyć jak wyglądał Łazarz ponad pół wieku temu. Jego pasji fotograficznej zawdzięczamy powstanie wielkiej plenerowej wystawy "Mój Łazarz 1967", towarzyszącej XVIII Dniom Łazarza. W 2007 roku otrzymał tytuł Przyjaciel Łazarza, w roku 2017 Nagrodę Specjalną Klubu Krąg.


Fot: Jan Kurek
Na zdjęciach:
• 0-2: wypadek na ul. Głogowskiej przy Targach i Dworcu Zachodnim, 1967
• 3: wypadek na ul. Hetmańskiej, 1969 r.
• 4: zderzenie warszawy z motem na Lodowej, 1967 r.

ZOBACZ TAKŻE: "Jest coraz mniej rdzennych mieszkańców" – wybrano "Człowieka Roku Łazarza {►FILM}

ZOBACZ TAKŻE: 50 lat minęło... Łazarz pół wieku później – Kalendarz Łazarski 2019

ZOBACZ TAKŻE: W Kręgu fotografii - Jan Kurek o dawnym Poznaniu na zdjęciach

Komentarze (3)

14-02-2022 11:58:46
toms
@Ania: Kobieto, co ty bierzesz? Ale skoro tak sobie życzysz, to ja życzę ci by jak będziesz już stara i miała problemy z poruszaniem się nie mogła do ciebie przyjechać żadna taksówka, żaden znajomy z samochodem i byś w życiu nie mogła wsiąść na rower. Jasne każdy kierowca to morderca... Wiesz co kobieto wyprowadź się na wieś, naprawdę
14-02-2022 10:53:13
De.
Ty już dawno odpłynęłaś w tych fantazjach.
14-02-2022 07:33:48
Ania
Życzę wszystkim, żebyśmy wrócili do tych czasów, kiedy wypadki to była rzadkość. Tyle rodzin nie musieliby przechodzić przez traumę po stracie bliskiej osoby. Żeby to osiągnąć trzeba kontynuować i znacznie przyspieszyć proces pozbywania się trucicieli z ulic. Koniecznie trzeba podnosić opłaty, kary, karać za wszystko, co się da oraz zwężać, najlepiej pozbawiać dróg dla spaliniarzy, potencjalnych morderców!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: