Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznań Główny: Dobiega końca rozbudowa tunelu i budowa nowego peronu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznań Główny: Dobiega końca rozbudowa tunelu i budowa nowego peronu
15-02-2022 11:15   Janusz Ludwiczak
W marcu pasażerowie mają skorzystać z przedłużonego przejścia podziemnego i nowego peronu, który powstał pod dworcem Poznań Główny.
Niebawem planowana jest zmiana numeracji peronów na stacji Poznań Główny.

Warta ponad 108 mln zł inwestycja rozpoczęła się jesienią 2019 r. Powstał już tunel, który prowadzi od wejścia na peron 3 i dalej zakręca do ulicy Składowej. Ponadto wybudowany został już nowy peron, który ma roboczy numer "3a".

– Zapewni to sprawniejszą i bardziej komfortową obsługę pasażerów. Peron umożliwi uruchomienie dodatkowych połączeń przez przewoźników, a nowy segment tunelu ułatwi komunikację się w obrębie stacji i między dzielnicami Poznania. Inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem ¬– przyznaje Radosław Śledziński, rzecznik prasowy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Do nowego peronu prowadzić będą ruchome schody oraz winda. Pasażerowie mają skorzystać z nowej inwestycji już w marcu.

– Aktualnie zasadnicze prace w przejściu podziemnym są już zakończone – realizowane są ostatnie prace wykończeniowe, związane m.in. z montażem barierek przy schodach. Rozpoczęły się prace związane z budową wind i ruchomych schodów, które ułatwią dojście na nowy peron. Na peronie kończy się układanie nawierzchni – objaśnia Radosław Śledziński z Polskich Linii Kolejowych.

W ramach inwestycji przebudowano również ponad 3 km układu torów i rozjazdów, a także: wywieziono z budowy 1000 wywrotek ziemi, zużyto 45 ton stali do uzbrojenia, a materiał budowlany przywiozło 120 betoniarek.

Nowy tunel ma 230 metrów długości (cała długość przejścia podziemnego od Dworca Zachodniego na perony i do ul. Składowej liczy teraz 390 m), 6 metrów szerokości i 2,7 m wysokości. Z kolei nowy peron 3a ma 471 metrów długości i 10,7 m szerokości.

Niebawem zmieni się numeracja peronów na stacji Poznań Główny. Obecna pochodzi z czasów, gdy funkcjonował stary dworzec. Była ona zgodna z przepisami kolejowymi, zgodnie z którymi numery peronów były w kolejności od dworca na zewnątrz.

– Po udostępnieniu podróżnym nowego peronu, równolegle planujemy zmianę obecnej numeracji peronów na stacji. Rozważane są różne rozwiązania. Przede wszystkim chodzi nam o to, by podróżni zyskali lepszą, łatwiejszą orientację na stacji Poznań Główny – powiedział Radosław Śledzińśki z PLK.

Na razie kolej nie zdradza szczegółów. O planowanych zmianach mamy dowiedzieć się z wyprzedzeniem.


Komentarze (2)

16-02-2022 19:59:39
z łazarza
Szkoda tylko, ze całe ten tunel jest w opłakanym stanie. Dziadostwo, po prostu. O braku dworca już nie mówiąc. Miasto międzynarodowych targów, a dworzec jak we wsi na końcu siata. Smutne to.
15-02-2022 23:19:23
tomgrab
Czyżby to oznaczało, że nowa numeracja będzie niezgodna z przepisami kolejowymi ?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: