Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

PIM unieważnił przetarg na przebudowę Kolejowej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
PIM unieważnił przetarg na przebudowę Kolejowej
22-02-2022 23:33   Janusz Ludwiczak
Przebudowa Kolejowej znów się opóźni. Poznańskie Inwestycje Miejskie postanowiły unieważnić przetarg na przebudowę ulicy Kolejowej.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 23 grudnia 2021 r. Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na przebudowę ulicy Kolejowej. Pierwotnie wykonawcy mieli czas do 14 stycznia na składanie ofert. Jednak termin ten był trzykrotnie przesuwany. Za pierwszym razem zmieniono termin realizacji inwestycji z 250 do 280 dni od podpisania umowy. Termin otwarcia ofert został zmieniony z 14 na 21 stycznia. Ze względu na zapytania wykonawców termin otwarcia ofert zmieniono znów na 27 stycznia, a następnie na 1 lutego.

Do przetargu na przebudowę Kolejowej wpłynęły dwie oferty. Najtańsza z nich opiewała na kwotę ponad 11 milionów złotych (11 267 017,92 zł brutto), jednak PIM planował przeznaczyć na tę inwestycję zaledwie 7,4 mln zł (7 392 391 zł brutto). Tym samym najtańsza oferta była o blisko 3,9 mln zł wyższa od zakładanego budżetu.

W ubiegłym tygodniu, 14 lutego PIM postanowił unieważnić przetarg.

– Zgodnie z art. 255 pkt. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych „Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli […] cena lub koszt najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny lub kosztu najkorzystniejszej oferty” – czytamy w komunikacie.

Niebawem ma zostać ogłoszony nowy przetarg.

– Ponowimy przetarg. Oferty znacząco odbiegają od kosztorysu inwestorskiego – mówił nam na początku lutego Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

O remoncie ulicy Kolejowej mówi się od lat. Mieszkańcy już stracili nadzieję, że zniknie kostka brukowa powodująca hałas od kół pojazdów, a dziurawe chodniki przejdą do historii.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy przebudowa ulicy Kolejowej ujęta jest w budżecie miasta już od 2014 roku. Na ten cel w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2014-2022 zaplanowano blisko 9 milionów złotych (8 934 507 zł).

Miasto powinno jednak dołożyć do przebudowy ulicy Kolejowej. Dla przykładu na budowę przejazdu rowerowego wraz z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego PIM chciał przeznaczyć niecałe 1,3 mln zł, gdzie wykonawca za zrealizowanie inwestycji oczekiwał ponad 2,1 mln zł. Więcej o tym w artykule: Hetmańska/Jarochowskiego: Powstanie przejazd rowerowy za ponad 2 mln zł?

Kolejnym przykładem jest Rynek Łazarski. Miasto początkowo zakładało, że realizacja inwestycji wraz z przygotowaniem projektu nie przekroczy 10 mln zł. Na dodatek do pierwszego przetargu nie zgłosiła się żadna firma. W drugim zamówieniu do realizacji zgłosiła się tylko jedna firma Budimex, która za przebudowę Rynku Łazarskiego zażądała ponad 56,6 mln zł. Miasto na realizację zamówienia zamierzało wówczas przeznaczyć 35 milionów złotych, czyli o blisko 21,6 mln zł mniej niż zakładał inwestor.

I tym razem sprawdziło się przysłowie "do trzech razy sztuka". W trzecim przetargu na przebudowę Rynku Łazarskiego wpłynęły trzy oferty, które opiewały na kwotę od 42,4 mln zł do 53,7 mln zł. Mimo to najtańsza oferta przekraczała budżet o 7,4 mln zł. W końcu Rada Miasta Poznania zgodziła się na dołożenie brakującej kwoty.

Jest jednak inwestycja porównywalna do Kolejowej. W 2020 r. za ponad 3,8 mln zł przebudowano ulicę Jarochowskiego. Wyremontowana została nawierzchnia, pojawiły się wyniesione skrzyżowania, przebudowano chodniki i nasadzono zieleń.


Komentarze (3)

24-02-2022 13:06:37
GriszaW
Radni bezRadni, jak zwykle. Zajmują się pierdołami, a remont Kolejowej jest nieistotny. Jedynie przed wyborami będą znów nawijać makaron na uszy i obiecywać cuda na kiju. Po wyborach sytuacja i zdanie wyborców są nieistotne, bo na 4 lata jest ciepła posadka. Taniej już było i odwlekanie remontu spowoduje, że kolejne oferty w przetargach będą droższe. Poza tym 2 miliony na przejście dla pieszych na Hetmańskiej, a tylko 7 mln na remont ponad kilometra ulicy? Tak na logikę już coś jest nie tak, ale być może PIM i rządzący żyją w innym świecie. No i gdzie teraz są "społecznicy" z rady osiedla? Debatują co jeszcze pomalować na czerwono i jak z Głogowskiej zrobić deptak? Tramwaje też niech zlikwidują, bo hałas robią.
24-02-2022 10:07:25
Maras
NO I CO NA TO WSZYSTKO , NASZA WSZECHWIEDZĄCA RADA OSIEDLA ????? PIEKNIE NAS URZADZIŁA !!!!, WPROWADZILI DUZO ULIC JEDNOKIERUNKOWYCH , ZABRALI MIEJSCA PARKINGOWE, A TE CO ZOSTAY , TRZEBA WYSOKO OPLACAC !!!! BRAWO RADA !!! MYSLE ZE CZAS WAS JUZ SIE KONCZY !!! NIC DLA OBYWATELI LAZARZA . MASAKRA!!!
23-02-2022 14:42:19
Mieszkaniec Kolejowej
A może tak pomyślimy. Gdy zbliżają się wybory do władz Poznania wszyscy kandydaci krzyczą, że doprowadzą do remontu (Czekamy już 11 rok) następnie zostają wybrani i okazuje się, że kwota, zarezerwowana - ponad 9 mln zł została już przeznaczona na coś innego (czerwone paski na jezdniah czy dopłata do np. remontu rynku, który kiedyś był Łazarskim, budowa przejazdu rowerowego przez ul Hetmańską itp) i trzeba się wyciszyć. A w zamian za to wprowadzają nową organizację ruchu, jednokierunkowe ulice, w dziwnych kierunkach. I co się dzieje.... teraz już nie mogą doprowadzić do remontu, bo jak się zacznie to na całym dolnym Łazarzu nastąpi komunikacyjny Armagedon w wyniku zamknięcia na czas remontu ul Kolejowej - głównej ulicy komunikacyjnej, mieszkańcy zaczną narzekać głośno na władzę i popularność radnych spadnie. Więc.... lepiej nic nie robić - byle jeszcze trochę na stołku. PRZECIEŻ LOSEM MIESZKAŃCÓW RADNY SIĘ NIE PRZEJMUJE !!!!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: