Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Arenie przygotowano miejsce dla tysiąca uchodźców z Ukrainy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Arenie przygotowano miejsce dla tysiąca uchodźców z Ukrainy
08-03-2022 23:27   Janusz Ludwiczak
Hala Arena nie szybko doczeka się remontu. Unieważniony został przetarg na przebudowę obiektu, gdyż oferty wykonawców znacznie przewyższały zakładany budżet. Dlatego MTP i miasto udostępniły Arenę dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

Docelowo w Arenie schronienie znajdzie do 1000 osób.

– Miasto od samego początku agresji rosyjskiej na Ukrainę włączyło się w działania, mające na celu wsparcie przyjmowania uchodźców. To nie tylko polska racja stanu, to także ważna kwestia dla Poznania, który zawsze był, jest i będzie miejscem przyjaznym i otwartym dla ludzi docierających do nas różnych zakątków świata – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W Arenie uchodźcy będą mieli zapewniony nocleg, a także będą mogli zjeść ciepły posiłek, skorzystać z prysznica czy wyprać swoje rzeczy. Dla dzieci przygotowano gry, zabawki i seanse bajek w j. ukraińskim.

Hala widowiskowo-sportowa w Parku Kasprowicza co najmniej od trzech lat stoi pusta. Na razie nie rozpocznie się planowana przebudowa obiektu, gdyż ostatni przetarg na realizację inwestycji został unieważniony ze względu na to, że oferty wykonawców znacznie przekraczały zakładany budżet.

Od poniedziałku na terenie MTP funkcjonują też dwa pawilony, w których schronienie może znaleźć ok. 700 osób.

– W ciągu jednej nocy stworzyliśmy punkt noclegowy w pawilonach 7 i 7A. Już w pierwszym dniu jego działania, wszystkie miejsce były zajęte przez osoby, które zdecydowały się zostać w Wielkopolsce i czekają na skierowanie i transport do miejsc docelowych. W ciągu 3 dni uruchomiliśmy Arenę, w pół dnia stworzyliśmy punkt recepcyjny i oddaliśmy pawilon nr 4. Wiemy, jak to robić. Dziękuję za ogromne zaangażowanie pracownikom – zaznacza Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

Od początku wojny przez granicę ukraińsko-polską przejechało ponad 1,2 mln uchodźców. W Poznaniu przebywa ok. 5 tysięcy obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną.

– Od 24 lutego do przedszkoli przyjęliśmy 104 dzieci z Ukrainy, miejsc wolnych mamy jeszcze 437, a jeśli będzie taka potrzeba, możemy otworzyć dodatkowe oddziały. Do szkół podstawowych od wybuchu wojny przyjęliśmy 369 ukraińskich uczniów i mamy jeszcze ponad 9 tysięcy wolnych miejsc. W szkołach średnich zostało przyjętych 24 uczniów, wolnych miejsc jest ok. 1,8 tys. Ciągle czekamy na rozwiązania ustawowe – wylicza Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Z kolei na dworcu Poznań Główny działa punkt informacyjny dla przybyszy z Ukrainy, zaś w Holu Wschodnim (wejściu głównym MTP) czynny jest punkt recepcyjny, w którym odpowiednie służby dbają o to, żeby Ukraińcy otrzymali więcej informacji na temat pobytu w Polsce, ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek, a także otrzymają skierowanie do tymczasowego miejsca zakwaterowania.

–Skala napływu osób z Ukrainy, które uciekają przed wojną jest olbrzymia, w związku z czym zwiększamy bazę noclegową, która jest potrzebna do tego, aby te osoby, które docierają do Poznania, Wielkopolski miały schronienie – zaznacza wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

W całej Wielkopolsce rząd za pośrednictwem wojewody utworzył blisko 2 tys. miejsc noclegowych w 25 ośrodkach.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: