Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szpital tymczasowy na MTP kończy działalność. Przyjął blisko 3 tysiące pacjentów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Szpital tymczasowy na MTP kończy działalność. Przyjął blisko 3 tysiące pacjentów
31-03-2022 08:20   Janusz Ludwiczak
Szpital tymczasowy, który działał na Targach dziś zostanie zamknięty. Pawilony, w których działała lecznica będą teraz służyć jako schronienie dla uchodźców, którzy uciekli przed wojną z Ukrainy.

Szpital tymczasowy na MTP działał od lutego 2021 r. Działał przez pięć miesięcy, do 9 lipca 2021 r., gdy przeszedł w tryb pasywny i czekał w gotowości na czwartą falę pandemii. Przez 159 dni hospitalizowanych było tutaj 1285 pacjentów z Covid-19.

Lecznica została ponownie otwarta 2 listopada zeszłego roku w związku ze znaczącym wzrostem liczby zakażeń wirusem Sars-Cov-2. Dziś szpital tymczasowy, który działał w targowym "czteropaku", czyli pawilonach nr 7, 7a, 8 i 8a (od strony ul. Śniadeckich) zostanie zamknięty. Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, że od 1 kwietnia wszyscy chorzy zakażeni koronawirusem będą trafiać już tylko do oddziałów zakaźnych szpitali.

Już od połowy marca trwało stopniowe wygaszanie lecznicy. Karetki nie przywoziły nowych pacjentów, a liczba łóżek najpierw 19 marca została zmniejszona ze 168 do 112, a cztery dni później do 84. W środę w lecznicy przebywało 19 pacjentów, w tym jedna osoba była podłączona pod respirator – to trzykrotnie mniej niż tydzień wcześniej i 5-krotnie mniej niż dwa tygodnie wcześniej.

– Nigdy nie myśleliśmy, że w targowych pawilonach leczeni będą ludzie. Nigdy nie myśleliśmy, że zbudujemy szpital. Po ponad półtora roku funkcjonowania Szpitala Tymczasowego na targach żegnamy go, stwierdzając, że był to trudny, ale piękny okres w naszej stuletniej historii – przyznaje Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

– 30 października rozpoczął się wyścig z czasem. Trzeba było cztery połączone targowe pawilony (tzw. "czteropak") przekształcić w pełnowymiarowy szpital. Szpital szczególny, bo spełniający wyśrubowane wymogi stawiane przed placówkami leczącymi choroby zakaźne (np. podział na strefy). Specjaliści od zabudowy przestrzeni specjalnych – na targi, wydarzenia sportowe i kulturalne, megaeventy – szpital budowali po raz pierwszy. Pracowało przy tym 300 osób, dzień i noc, na zmiany. Zbudowali sale dla chorych, dyżurki lekarskie i pielęgniarskie, gabinety, magazyny, sanitariaty czy pomieszczenia socjalne. Położyli ponad 8,5 km rur, którymi doprowadzane były gazy medyczne, do tego instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Na zewnątrz postawili dwie parownice i dwa zbiorniki na tlen. Po miesiącu szpital by gotowy na przyjęcie pacjentów – wylicza Tomasz Kobierski, szef Targów.

Łącznie szpital tymczasowy na MTP przyjął 2 952 pacjentów (z czego 1285 od lutego do lipca zeszłego roku i 1662 osoby od listopada). Od listopada do domu wypisanych zostało 1352 pacjentów. Niestety nie udało się uratować 347 osób, którzy przegrali walkę z Covid-19.

Nie oznacza to, że "czteropak" będzie wykorzystywany na targi, wystawy i inne targowe wydarzenia.

– Pawilony, w których funkcjonował szpital nadal będą służyć potrzebującym. Tym razem nie chorym, a osobom w kryzysie uchodźczym, które musiały opuścić Ukrainę. Przeznaczyliśmy już dla nich dwa z czterech pawilonów zajmowanych przez szpital, ale przezeń już nie wykorzystywanych. Dzięki temu, że była tam lecznica, szybciej udało nam się przystosować te hale do nowych funkcji. Dziś schronienie może tam znaleźć ponad 700 osób. Gdy zajdzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi w ciągu kilku-kilkunastu dni przekształcić pozostałe dwa poszpitalne pawilony w punkt noclegowy – podsumowuje Tomasz Kobierski, prezes MTP.

Dodajmy, że swoją działalność zakończył też działający na Targach punkt szczepień przeciwko Covid-19. Od stycznia 2021 r. podanych zostało tutaj blisko 331 tysięcy dawek.

ZOBACZ TAKŻE: Punkt szczepień na Targach zakończył działalność

Stan hospitalizacji w Szpitalu Tymczasowym na MTP:
Źródło: Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM, opracowanie: portal Lazarz.pl


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

07

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

14

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

16

cze

do 18-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Pyrkon" - Festiwal Fantastyki

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: