Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznań Główny: Niebawem otwarty zostanie nowy tunel. Perony otrzymają numery od 1 do 11 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznań Główny: Niebawem otwarty zostanie nowy tunel. Perony otrzymają numery od 1 do 11
20-07-2022 07:30   Janusz Ludwiczak
Nowy peron na stacji Poznań Główny otrzyma numer 1. Pasażerowie dostaną się z niego do budynku dworca schodami ruchomymi i windą, która znajdować będzie się przy kasach biletowych i wyjściu przy kładce na Most Dworcowy i do galerii handlowej Avenida. Równocześnie wraz z oddaniem nowej inwestycji zmieni się numeracja peronów, które nie będą już oznaczone dodatkowo literami (jak np. 1a czy 4b).

Jesienią 2019 roku rozpoczęła się budowa tunelu i nowego peronu 3a, który powstał w pobliżu ulicy Składowej i przy samym budynku galerii handlowej Avenida. Inwestycja kosztuje ponad 108 mln zł.

Do nowego peronu, który ma 471 metrów długości prowadzi nowy tunel od przejścia podziemnego na pozostałe perony i do Dworca Zachodniego.

Niestety inwestycja ta jest mocno opóźniona, mimo iż według zapowiedzi wojewody i kolei prace miały zakończyć się do marca.

– O dokładnych terminach udostępnienia peronu będziemy informować – odpowiada krótko w rozmowie z portalem Lazarz.pl Radosław Śledziński, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe w Poznaniu.

Obecnie trwa budowa wind na nowy peron, które znajdą się od strony Mostu Dworcowego, do tunelu oraz na dworzec Poznań Główny. Na sam dworzec pasażerowie będą mogli dostać się ruchomymi schodami, które znajdować będą się przy kasach biletowych, przy wejściu od strony kładki na Most Dworcowy i galerii handlowej Avenida.

Niebawem zmieni się też numeracja peronów na stacji Poznań Główny. Obecna pochodzi z czasów, gdy funkcjonował stary dworzec. Była ona zgodna z przepisami kolejowymi, zgodnie z którymi numery peronów były w kolejności od dworca na zewnątrz.

Jak udało nam się ustalić w sumie będzie 11 peronów. Nie będzie już peronów oznaczonych literami (jak 1a, 2a, 4a i 4b). I tak nowy peron będzie miał numer 1. Obecny peron 3 zamieni się w 2. I tak numeracja będzie rosła aż do 11.

Niestety kolej nie chce zdradzać jakichkolwiek informacji na temat nowej numeracji, najprawdopodobniej jest to "tajna informacja państwowa".

Dworzec Poznań Główny jest drugim co do wielkości pod względem liczby pasażerów – każdej doby przewija się przez niego ponad 62 tys. osób (w całym 2019 r., przed pandemią obsłużył ponad 20 mln osób).


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

07

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

14

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

16

cze

do 18-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Pyrkon" - Festiwal Fantastyki

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: