Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W październiku rusza remont trasy Kórnickiej. "5" będzie jeździć nadal z Głogowskiej do centrum? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W październiku rusza remont trasy Kórnickiej. "5" będzie jeździć nadal z Głogowskiej do centrum?
09-09-2022 09:11   Janusz Ludwiczak
Trwa remont PeSTki, prowadzonych jest wiele robót w centrum, a to nie koniec utrudnień. W październiku rozpocznie się remont trasy Kórnickiej. Czy więc tramwaje linii nr 5 będą nadal jeździć z Głogowskiej przez Most Dworcowy i Królowej Jadwigi, umożliwiając dojazd z Górczyna i Łazarza do centrum?

"Piątka" to w tej chwili jedyne połączenie, umożliwiające dojazd z Górczyna i Łazarza do centrum (przynajmniej południowej części). Zamknięte trasy Kórnickiej, spowoduje, że tramwaje nie będą mogły jeździć od Kórnickiej do os. Lecha. Tym samym swoje trasy będą musiały zmienić tramwaje linii nr 17, 18 i również 5.

Pozostaje więc pytanie, czy "piątka" nadal będzie jeździć ulicą Głogowska i dalej skręcać na Most Dworcowy, a następnie kierować się dalej ulicą Królowej Jadwigi.

– Przygotowywanie zmian w komunikacji wynikających ze zbliżającej się gruntownej modernizacji trasy kórnickiej znajdują się na finiszu i niebawem zostaną przekazane opinii publicznej. Obejmą one także trasę linii numer 5 przy czym już dziś możemy podkreślić, że na odcinku od ronda Rataje do Górczyna jej przebieg nie ulegnie zmianie – tłumaczy nam Bartosz Trzebiatowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM).

Oznacza to więc, że "piątka" dalej z ronda Rataje pojedzie albo przez Zamenhofa, rondo Starołęka i Hetmańską do pętli Unii Lubelskiej, albo też będzie kierowana na Zawady lub Miłostowo (jednak w tym przypadku dublowałaby się z "6" i "8"). Możliwe też, że linia nr 5 zostanie skierowana przez Głogowską, Most Dworcowy, Matyi, Królowej Jadwigi, rondo Rataje, Jana Pawła II, most Św. Rocha w rejon Kupca i dalej do al. Marcinkowskiego.

Dodajmy, że od tygodnia w związku z remontem torowiska na ul. Fredry i Mielżyńskiego z Łazarza zniknęła "ósemka". Obecnie tramwaje linii nr 8 kursują objazdem przez rondo Rataje, Wildę i dalej Hetmańską, rondo Starołęka do pętli Starołęka Mała (dawniej Stomil). Jaki sens ma takie połączenie?

– Linia 8 w obecnym przebiegu przede wszystkim wzmacnia 6 w relacji Śródka - centrum) Półwiejska, co ma istotne znaczenie przy zamknięciu trasy przez Katedrę. Na Górczyn jedzie 3, relację Jadwigi - Głogowska ogarnia 5 więc zdecydowaliśmy, żeby uzupełniła możliwość dojazdu do centrum z ronda Starołęka wobec braku 4: liiną 8 od Starołęki do Rynku Wildeckiego i przesiadka na 10 na Winogrady – przekonuje Jan Gosiewski, dyrektor ZTM.

Na Głogowskiej "ósemkę" zastąpiła "trójka", która z Górczyna dojeżdża na Winogrady i Naramowice. Połączenie to umożliwia przesiadkę na przystankach "Armii Poznań" i "Żniwna" na autobus "za tramwaj" linii T12, kursujący wzdłuż remontowanej trasy PST.

Zmiany w komunikacji od 1 września:

 • Bez zmian - pozostały trasy sześciu linii (nr 1, 6, 7, 10, 11 i 18).
 • Linia nr 3 – jeździ z Górczyna przez Głogowską, Roosevelta, rondo Kaponiera, Pułaskiego, Winogrady, trasę Naramowicką do "końcówki" Błażeja. Możliwa przesiadka na przystanku "Armii Poznań" i "Żniwna" na autobus "za tramwaj" linii T12 jeżdżący wzdłuż trasy PST
 • Linia nr 5 – nadal kursuje przez Królowej Jadwigi, rondo Rataje i Jana Pawła II.
 • Linia nr 8 – zamiast na Łazarz skierowana objazdem przez Jana Pawła II, rondo Rataje, most Królowej Jadwigi, Górną Wildę, 28 Czerwca 1956 r., Hetmańską, rondo Starołęką, Starołęcką do pętli Starołęka Mała.
 • Linia nr 12 - z Mostu Dworcowego jedzie przez Roosevelta, Grunwaldzką i rondo Jeziorańskiego do Budziszyńskiej (zamiast do Junikowa).
 • Linia nr 14 – nadal dojeżdża na Sołacz i dalej do pętli Piątkowska.
 • Linia nr 15 – została wydłużona do Junikowa. Nadal kursuwaje objazdem będzie przez Winogrady do Połabskiej.
 • Wzdłuż remontowanej trasy PeSTki jeżdżą autobusy "za tramwaj" linii T12:
  OS. SOBIESKIEGO – Szeligowskiego – Księcia Mieszka I – Słowiańska – Zagonowa – Winogrady – Księcia Mieszka I – Szeligowskiego – Szymanowskiego – Smoleńska – OS. SOBIESKIEGO.

Jak można dojechać z Łazarza? – nasz poradnik:

 • w rejon Św. Marcina i Placu Wolności – sugerujemy dojazd tramwajami linii nr 5, 6 i 12 do przystanku "Wierzbięcice" (jest tam zarówno przejście podziemne, jak i normalna "zebra" przez jezdnię za przystakiem) i dalej pieszo ulicą Ratajczaka.
 • w rejon Kupca Poznańskiego – najlepiej dojechać tramwajami linii nr 5, 6 i 12 do przystanku "Półwiejska" i dokonać przesiadki na "dziewiątkę", która dojeżdża do Placu Wiosny Ludów.
 • w rejon PeSTki – tramwaje linii nr 3 i 15 do przystanku "Armii Poznań" lub "Żniwna" i przesiadka na autobus "za tramwaj" linii T12.
 • w rejon Małych Garbar – linia autobusowa nr 163, która będzie wydłużona do Śródki lub tramwajem linii nr 6 lub 7 do Śródki i przesiadka na "wahadło" linii nr 98.
 • alternatywą może być też dojazd jedną stacją pociągiem ze stacji Poznań Główny do Poznań Garbary, ale wiążę się to z zakupem oddzielnego biletu (chyba, że posiadamy "sieciówkę" z odpowiednią taryfą).


Komentarze (9)

25-10-2022 19:30:40
Pito
Przeżyłem kilka remontów drogi tramwajowej Lecha Kórnicka Zawsze jeździły wahadła jakoś było. Rozwiazanie było Zrozumiałe. Po tylu latach rozwoju zmian, rewolucji nadeszło to co musiało W post PRLu cofamy się w rozwoju. Na następnym etapie postępu będziemy bohatersko zwyciężać z Problemem który stworzyliśmy. Jak to na Socjalizm przystało.
10-09-2022 21:20:15
poznaniAnka
@xyz; Chłopie... Ty tu o Ogrodach... jedź sobie teraz do centrum. Zgadzam się z przedmówcą - na Ogrody masz tramwaj 7. Masz też autobus 182. Jedź sobie teraz na Plac Cyryla... no właśnie...
10-09-2022 20:46:56
max
@xyz: hahaha.... to już pasażer nie może mieć włąsnego zdania? Nie, nie jestem ani pracownikiem MPK, ani ZTM, ani Urzędu Miasta Poznania... Zadałem CI proste pytanie. Daleko masz do przystanku Kolejowa, Głogowska Hetmańska, Arciszewskiego, Arena czy Rondo Jeziorańskiego?? Naprawdę proste pytanie. Na Ogrody masz 7. Naprawdę taki problem??
10-09-2022 20:25:56
xyz
@max Dobra po tych twoich tekstach w kazdym poscie o MPK wiemy zes ich pracownikiem instytucji... Wciaz chwalenie tej instytucji marnej jakosci
10-09-2022 10:19:02
Ósemka
Ósemka mogłaby jechać z Miłostowa na Górczyn. Zamiast skręcać z 28 Czerwca 1956r. w stronę Starołęki powinna w stronę Glogowskiej/Hetmańskiej i dalej na Górczyn.
09-09-2022 12:24:36
max
@xyz: A daleko masz do przystanku Kolejowa, Głogowska Hetmańska, Arciszewskiego, Arena czy Rondo Jeziorańskiego????
09-09-2022 12:14:30
xyz
A jak z lazarza, bez przesiadki mozna dojechac na Ogrody?? A i nie piszcie mi tu o 7 bo zeby dojechac do 7 musze sie przesiadac
09-09-2022 11:19:14
poznaniAnka
Powtórzę to po raz kolejny. Jak można na raz tyle rozkopać miejsc. Jeszcze niech zamkną rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Most Dworcowy i Śródkę... albo lepiej - może od razu zawiesić tramwaje - jaka to będzie oszczędność. Miasto zafundowało nam rok pieszego pasażera. Współczuję osobom starszym i z problemami ruchowymi, które faktycznie muszą dostać się do centrum i pokonać kilka kilometrów z buta...
09-09-2022 10:35:20
kaśka
Hmm, ale chcąc jechać przez Wierzbięcice, to 6 i 12 nie jadą przez Głogowską - pewnie chodzi o to żeby dojechać do miasta z rejonu Ronda Nowaka-Jeziorańskiego. Pozostawia to dla mieszkańców Głogowskiej z przyległościami tramwaj nr 5. Idealnie by było gdyby tak jak pisze Autor, Piątka została "skierowana przez Głogowską, Most Dworcowy, Matyi, Królowej Jadwigi, rondo Rataje, Jana Pawła II, most Św. Rocha w rejon Kupca i dalej do al. Marcinkowskiego."

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: