Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Łazarzu się zaczęło - rzecz o Powstaniu Wielkopolskim - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Łazarzu się zaczęło - rzecz o Powstaniu Wielkopolskim
16-03-2023 23:54   Janusz Ludwiczak
Fotografie, pocztówki, odznaki i inne pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim można oglądać podczas specjalnej wystawy w domu kultury Klub Osiedlowy "Krąg" przy ul. Dmowskiego.

Otwarcie wystawy "Na Łazarzu się zaczęło - rzecz o Powstaniu Wielkopolskim" poprzedziło spotkanie z jej autorem Marcinem Kentzerem-Nowakowskim, który jest również współautorem książki "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w filatelistyce i innych wydawnictwach pocztowych".

Publikacja prezentuje dzieje Powstania Wielkopolskiego i jego uczestników w formach filatelistycznych: na kartach pocztowych, kopertach, znaczkach i datownikach. Książka prezentuje również sylwetkę ideowego bohatera zrywu niepodległościowego Wielkopolan – Ignacego Jana Paderewskiego i najmłodszych uczestników Powstania – skautów i harcerzy.

Autorami książki "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w filatelistyce i innych wydawnictwach pocztowych" są: Dominik Górny – politolog, historyk, artysta: poeta i kompozytor, wykładowca uniwersytecki, sekretarz Zarządu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego oraz członek poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich, a także Marcin Kentzer-Nowakowski – kolekcjoner, dokumentalista, badacz dziejów Wielkopolski, który tematyką Powstania Wielkopolskiego zajmuej się od 2011 roku, gdy chciał poznać historię swojego dziadka Jana Skrzypczyka. Posiada w swoich zbiorach m.in. prasę powstańczą, fotografie historyczne, medale, odznaczenia i inne historyczne dokumenty. Posiada zbiór artefaktów związanych z Powstaniem Wielkopolskim, w tym dotyczących Ignacego Jana Paderewskiego czy Józefa Dowbora-Muścickiego.

Wystawę "Na Łazarzu się zaczęło - rzecz o Powstaniu Wielkopolskim" można oglądać w domu kultury Klub Osiedlowy "Krąg" przy ul. Dmowskiego 37 do 28 marca włącznie w godzinach od 10:00 do 20:00.

Wernisaż i wystawa została zorganizowana w ramach współpracy z Klubem "Krąg" oraz Stowarzyszeniem Wirtualny Łazarz, będąc częścią projektu Mobilne Centrum Inicjatyw Lokalnych Łazanka finansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: