Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Hieronim Stawujak został "Człowiekiem Roku Łazarza 2018" {► WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Hieronim Stawujak został "Człowiekiem Roku Łazarza 2018" {► WIDEO}
30-05-2018 23:13   Janusz Ludwiczak
Podczas uroczystości zakończenia 29. Dni Łazarza już po raz 26. przyznano tytuł "Człowiek Roku Łazarza", który otrzymał Hieronim Stawujak, wieloletni trener hokeja na trawie, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 26. Nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej otrzymał Jerzy Babiak, zaś nagrody "Przyjaciel Łazarza" zostały wręczone: Szymonowi Kapeli z grupy Golden Retriver WOŚP Poznań, Filipowi Olszakowi z Rady Osiedla Św. Łazarz oraz Urszuli Kisiel-Grzance i Kamili Rudson-Lenczewskiej z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty".

W trakcie uroczystego zakończenia 29. Dni Łazarza Jerzy Babiak otrzymał Nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej, która przyznawana jest od 2003 roku. Miano to otrzymali już m.in. Juliusz Kubel, Jacek Hałasik, Lech Konopiński czy Kapela Zza Winkla.

– W 2003 roku odsłoniliśmy tablicę pamiątkową poświęconą Stanisławowi Strugarkowi. Wtedy wpadliśmy na pomysł, by co roku honorować nagrodą osoby za popularyzację gwary poznańskiej. Cała idea upamiętnienia Stanisława Strugarka, zamontowania tablicy, przyznania nagrody jego imieniem zrodziła się tutaj, w tym miejscu dlatego postanowiliśmy wręczyć nagrodę właśnie Klubowi Osiedlowemu "Krąg" – tłumaczy Jacek Hałasik, znawca gwary poznańskiej, prezenter radiowy.

Tradycyjnie podczas finału dzielnicowego święta przyznano również nagrody "Przyjaciel Łazarza", dla osób, które działają na rzecz Łazarza i jego mieszkańców. Otrzymali je: Szymon Kapela z grupy Golden Retriver WOŚP Poznań, Filip Olszak z Rady Osiedla Św. Łazarz oraz Urszula Kisiel-Grzanka i Kamila Rudson-Lenczewska z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty".

Najważniejszym punktem uroczystego zakończenia 29. Dni Łazarza było przyznanie już po raz 26. tytułu "Człowiek Roku Łazarza". Kandydatów do tej nagrody zgłaszać mógł każdy mieszkaniec. Wyboru dokonała kapituła, w skład której zasiadają przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza, dwóch przedstawicieli Rady Osiedla Święty Łazarz - samorządu pomocniczego Miasta Poznania oraz Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, a także wszyscy dotychczasowi laureaci tej nagrody.

"Człowiekiem Roku Łazarza może zostać wybrana każda osoba, która szczególnie przysłużyła się do rozwoju dzielnicy, działa społecznie lub zawodowo na rzecz mieszkańców Łazarza a w wyniku jej działalności można stwierdzić zmiany w życiu społecznych, kulturalnym i gospodarczym dotyczące mieszkańców Łazarza" – czytamy w regulaminie.

– To jest najbardziej dostojna nagroda, dlatego, że kandydatów zgłaszają mieszkańcy, kapitała dokonuje tylko wyboru spośród zgłoszonych osób. W tym roku wśród zgłoszonych kandydatów kapituła nie miała wątpliwości. Tą nagrodę przyznajemy człowiekowi - siłaczowi, herosowi na dzisiejsze czasu, człowiekowi, który podjął się kształtowania charakteru młodych ludzi, trenuje ich. To trener kształtuje charakter. Od ponad 20 lat trenuje młodych chłopaków w hokeju na trawie w szkole przy Berwińskiego. Wychował sporo młodych sportowców i sędziów w tej dziedzinie, od czterech lat kształci również przedszkolaków – mówił podczas ogłaszania nominacji Jerzy Babiak, przewodniczący Kapituły Tytułu "Człowiek Roku Łazarza".

Tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2018" otrzymał Hieronim Stawujak, wieloletni trener hokeja na trawie, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 26.

– Jest to dla mnie cenne wyróżnienie. Od 26 lat mogę dalej przekazywać swoją pasję. Wychowaliśmy ponad 1500 dzieci, 64 sportowców, jednego sędziego, który był na olimpiadach – powiedział Hieronim Stawujak, "Człowiek Roku Łazarza 2018".

Kolejne, już 30. jubileuszowe Dni Łazarza mają się odbyć na początku czerwca 2019 r.

Hieronim Stawujak ma 61 lat. Jego pasją już od najmłodszych lat jest hokej na trawie. Na co dzień przekazuje ją uczniom Szkoły Podstawowej nr 26. Do tej pory zapoznał z tą dyscypliną sportu ponad 1,5 tysiąca uczniów. Wychował 68 reprezentantów Polski, w tym jednego olimpijczyka. Kilkukrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski. W tym roku otrzymał również miano ""Mistrza Sportu - Sportowiec Roku" w kategorii trener roku, w plebiscycie "Mistrzowie Sportu 2017", który zorganizował "Głos Wielkopolski".

– Przygodę z hokejem rozpocząłem w 1968 roku najpierw jako zawodnik, a od 1988 jako trener. Jako zawodnik zdobyłem kilka razy Mistrzostwo Polski. Reprezentowałem barwy Polski w kategorii do lat 16, 18 oraz 21. Jako trener pierwsze Mistrzostwo Polski zdobyłem w 1990 roku z drużyną Warty Poznań w kategorii juniora młodszego. W 1995 roku rozpocząłem zajęcia z dziećmi Szkole Podstawowej nr 26 przy ulicy Berwińskiego, gdzie działa uczniowski klub sportowy, który stał się filią sekcji hokeja na trawie w KS Warta. Od chwili rozpoczęcia zajęć do chwili obecnej przewinęło się przez klub blisko 1500 dzieci. Wychowałem 68 reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych, w tym jednego olimpijczyka na olimpiadzie w Sydney (Łukasz Wybieralsk) – powiedział Hieronim Stawujak.

Hieronim Stawujak od dwóch lat realizuje projekt "Hokejowy Zawrót Głowy Na Łazarzu Już Gotowy", który stworzył wspólnie z dyrektorami przedszkoli. Dzieci bawią się ucząc hokeja.

W reprezentacji Polski gra aż dziewięciu wychowanków Hieronima Stawujaka, w tym Mikołaj Gumny, który był sędzią na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, a także zawodnicy zawodnicy kadry narodowej w hokeju na trawie: Tomek i Michał Wachowiakowie, Tomasz Górny, Szymon Oszyjczyk, Mikołaj Gumny i wielu innych. U Hieronima Stawujaka trenował również obrońca Lecha Poznań, Robert Gumny, pseudonim "Bobek", a także Marcin i Mateusz Grochal oraz Bartosz Zaworski, który w zeszłym roku zdobył z drużyną tytuł Mistrza Europy w hokeju na trawie w kategorii do lat 16.

Uroczystość zakończenia 29. Dni Łazarza wraz z wręczeniem Nagrody im. Stanisława Strugarka, Przyjaciół Łazarza i tytułu Człowieka Roku Łazarza 2018 transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacja wideo:


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak


[serwis informacyjny]         [program 29.Dni Łazarza]

Komentarze (4)

01-06-2018 10:46:59
ania
Gratulacje dla Pana Hieronima Stawujaka ! Do "maciej" i "mieszkaniec" robicie cos dla dzielnicy ?, dla Poznania ?, dla swojego sąsiedztwa ? Komputerowi malkontenci, wieczne niezadowolenie, fochy i muchy w nosie, tylko gadanie i narzekanie bez podstaw i powodu....tylko chyba z zazdrosci, ze sami nic nie robicie i nagrody zadnej w zyciu nie dostaliscie.
31-05-2018 23:40:27
mieszkaniec
A zgłosiliście jakiś kandydatów? No tak... narzekać to ja też umiem
31-05-2018 23:32:08
do maciej
i tak od kilku lat, bardzo przykro się na to patrzy
31-05-2018 14:41:41
maciej
Sami swoi - samym swoim
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 24-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: