Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Hałas karetek i służb zakłóca nam spokój".Mieszkanka chce budowy ekranu akustycznego na Hetmańskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Hałas karetek i służb zakłóca nam spokój".Mieszkanka chce budowy ekranu akustycznego na Hetmańskiej
01-10-2021 08:30   Janusz Ludwiczak
– Wyjątkowy hałas przejeżdżających aut, uciążliwe i przerażające nieustanne poruszanie się karetek na sygnale, policji, straży pożarnej i pracowników MPK wyjeżdżających na awarie tramwajów w mieście niezależnie od pory dnia utrudnia codzienne życie i zakłóca spokój – mieszkanka bloku przy ul. Hetmańskiej, Iwona Micińska domaga się budowy ponad kilometrowego ekranu akustycznego z obu stron ulicy Hetmańskiej, pomiędzy Głogowską i Dmowskiego.
Okazuje się, że do tej pory nie wpłynął żaden wniosek ani do Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta ani do Zarządu Dróg Miejskich. Jak zaznacza ZDM montaż ekranu akustycznego w tym miejscu jest niemożliwy.

Iwona Micińska od ponad 10 lat mieszka w bloku przy ulicy Hetmańskiej. Zdaniem mieszkanki od 3 lat poziom hałasu jest coraz większy.

– Wyjątkowy, niesamowity hałas przejeżdżających aut, uciążliwe i przerażające nieustanne poruszanie się karetek na sygnale, policji, straży pożarnej i pracowników MPK, wyjeżdżających na awarie tramwajów w mieście niezależnie od pory dnia utrudnia codzienne życie i zakłóca spokój. Mieszkając ponad 10 lat w pobliżu ulicy Hetmańskiej od przynajmniej 3 lat mamy nieustający i wzrastający w decybelach poziom hałasu zewnętrznego z przyczyn transportu miejskiego. Nie ma możliwości spokojnego wypoczynku po pracy, nie wspominając już o uporczywym hałasie dla osób starszych, których u nas jest bardzo dużo. Hałas ten utrudnia normalne, spokojne życie. Nie można otworzyć okna – mówi Iwona Micińska.

Dlatego mieszkanka bloku przy ul. Hetmańskiej domaga się budowy ekranu akustycznego.

– W imieniu mieszkańców południowego Łazarza zgłaszam inicjatywę budowy ponad 1-kilometrowego ekranu akustycznego z dwóch stron ulicy Hetmańskiej, zabudowanego, górą przeszklonego z wykończeniem półokrągłym do jezdni. Nie muszę wyjaśniać, jak potrzebne są nam ekrany. Każdy, kto mieszka w pobliżu ulicy Hetmańskiej - południowa strona Łazarza i Osiedle Hetmańskie żyje od pewnego czasu jak w karetkowie "na sygnale". Prosimy o powrót do spokojnego dla nas życia – przekonuje Iwona Micińska.

Okazuje się, że do tej pory nie wpłynął żaden wniosek w sprawie budowy ekranu akustycznego na ul. Hetmańskiej.

– Do Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania nie wpłynął wniosek na budowę ekranu akustycznego na ul. Hetmańskiej (pomiędzy ul. Głogowską, a ul. Dmowskiego), a także nie była wydawana opinia dla takiej inwestycji. Również ZDM nie otrzymał wniosku o ustawienie ekranu akustycznego w tym miejscu – wyjaśnia nam Agnieszka Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

– Montaż ekranu w tym miejscu jest technicznie niemożliwy ze względu na brak miejsca. Jedynym sposobem na zmniejszenie natężenia hałasu na łazarskim odcinku ul. Hetmańskiej jest ograniczenie dopuszczalnej prędkości jazdy, co już się wydarzyło – na odcinku od ul. Głogowskiej do 28 Czerwca 1956 r. można poruszać się z maksymalną prędkością 50km/h. Przestrzeganie ograniczenia prędkości z pewnością wpłynie na zmniejszenie poziomu hałasu.
Ewentualny montaż ekranu akustycznego poprzedza wieloetapowa procedura. Punktem wyjścia jest przeprowadzenie badań natężenia hałasu w wytypowanych miejscach. Ich listę przygotowują wspólnie Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP, Zarząd Transportu Miejskiego i ZDM. Wyniki badań stanowią podstawę do opracowania przez Wydział Kształtowania i Ochroy Środowiska tzw. „mapy hałasu” wraz z zalecanymi działaniami ograniczającymi natężenie hałasu w miejscach, gdzie dopuszczalne normy zostały przekroczone
– dodaje Agata Kaniewska z ZDM.

Montaż ekranów akustycznych zależy nie tylko od możliwości technicznych, miejsca na jego budowę, a także od środków finansowych.

– Ponadto przekroczenie dopuszczalnego natężenia hałasu musi być stwierdzone odcinkowo, a nie tylko w wybranym punkcie – podsumowuje Agata Kaniewska.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (10)

05-11-2021 15:27:22
program
A jakie działania nakłada na ZDM program ochrony przed hałasem?
06-10-2021 18:54:32
j80
Na Hetmańskiej od Głogowskiej do Reymonta dużą ulgą byłoby zielone torowisko,które bardzo tłumi hałas,tym brtdziej że pod torowiskiem są schrony z czasów II wojny co powoduje większy hałas torowiska. Zimą ,jeśli leży śnieg to na torowisku hałas jest dużo mniejszy.
06-10-2021 13:19:14
ekspert
ekrany przyniosłyby rezultat jedynie mieszkańcom parterów. cała hetmańska musiałaby zostać zapakowana w tunel, a z oczywistych względów takich rzeczy nie robi się w centrum. ograniczenie prędkości, zmniejszenie ruchu tranzytowego, nowe nasadzenia zieleni i uregulowanie kwestii sygnałów pojazdów uprzywilejowanych w nocy to jedyne sensowne rozwiązania.
02-10-2021 20:51:27
zibi
Jak się p. Anka wyprowadzi na wieś to będzie jej przeszkadzał smród gnojówki na polu :D
02-10-2021 19:57:34
Ad
Bez przesady. Mieszkam w bloku z lewiatanem i niestety ale to centrum miasta - halas bedzie. Napewno nie jest na tyle uciazliwy by znacząco utrudniać funkcjonowanie, zwłaszcza osobie, która nie mieszka tu od wczoraj...
02-10-2021 19:23:54
Bogusia z Hetmanskiej
Jestem w podobnej sytuacji. Od kilku lat mieszkam przy Hetmańskiej i potwierdzam wycie karetek, policji i jazda na sygnale jest mega. Dzieci latem muszą spać przy zamkniętym oknie, bo każde wycie syren ich wybudza. Horror! A nasza rodzina chce tu mieszkać. Chcemy ekranów!!!
02-10-2021 16:49:41
Kasprzaka w
Na Hetmańskiej od Głogowskiej do Reymonta też poproszę ekrany bo też jest hałas. Sąsiedzi i jak na pewno się uciesz, a..
02-10-2021 14:00:38
szczunzezłazarza
Zgadzam się , tu jest rumel nie do wytrzymania !!!
01-10-2021 14:59:27
toms
Nie jest to ta Anka, która co chwile wypowiadała się w komentarzach o samochodach i przeszkadzających tramwajach? Szanowna Pani - proponuję sprzedać mieszkanie i zakupić inne na obrzeżach miasta lub na wsi w któreś z gmin w powiecie. Będzie miała spokój, nie będzie karetek i tramwajów... Przypomnę - to jest miasto!
01-10-2021 10:23:47
Kriss
Przecież tu jest miasto. Hałas zawsze tu był. A co karetki mają jeździć po cichu?? Może od razu zlikwidujmy tramwaje... Ludziom się w d... przewraca... czemu się po prostu pani stąd nie wyprowadzi??? Czy teraz będziemy w całym mieście szpecić krajobraz poprzez ekrany akustyczne? A rozmawiała pani ze swoimi sąsiadami? Na pewno się ucieszą, gdy im widok zasłoni ekran...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 24-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: