Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Hetmańska: zwężą jezdnie. Rada osiedla chce też wprowadzenia strefy płatnego parkowania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Hetmańska: zwężą jezdnie. Rada osiedla chce też wprowadzenia strefy płatnego parkowania
10-02-2022 08:23   Janusz Ludwiczak
Jedna z jezdni w ciągu ulicy Hetmańskiej zostanie zwężona (jeden pas będzie węższy). Wyznaczone zostaną miejsca postojowe, a piesi zyskają szerszy chodnik. Ponadto uruchomiona ma zostać tutaj strefa płatnego parkowania.

W połowie października zeszłego roku informowaliśmy, że po północnej stronie ulicy Hetmańskiej, pomiędzy Kasprzaka i Reymonta ma zostać wprowadzony zakaz parkowania.

– Na wniosek policji przygotowywany jest projekt zmiany organizacji ruchu dla ul. Hetmańskiej. Zakłada on likwidację parkowania na chodniku. Obecny sposób parkowania zakłóca bezpieczny i komfortowy ruch pieszym, ponieważ nie mają oni zagwarantowanej minimalnej szerokości przestrzeni chodnikowej, określonej przepisami. Pojazdy parkujące na chodniku nadmiernie zawężają chodnik, utrudniając przejście oraz ograniczając wzajemną widoczność kierowców i pieszych. Warunki ruchu pieszego dodatkowo utrudniają tam także drzewa, znaki pionowe i inne elementy infrastruktury. Przewiduje się wyeliminowanie stwarzanych przez parkujące pojazdy zagrożeń poprzez instalację wzdłuż krawędzi chodnika po północnej stronie ulicy słupków blokujących – tłumaczył w październiku portalowi Lazarz.pl Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu.

Zmiany nie będą jednak tak radykalne. Obie nitki na ulicy Hetmańskiej mają zostać zwężone, a parkowanie odbywać będzie się częściowo na jezdni.

– Projekt otrzymany od Miejskiego Inżyniera Ruchu przewiduje zachowanie dwóch pasów ruchu po 3 metry i 3,25 m szerokości. Parkowanie odbywać będzie się częściowo na jezdni – mówił podczas listopadowej sesji Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

– Cieszę się, że chodnik na ulicy Hetmańskiej będzie szerszy i udało się osiągnąć kompromisowe rozwiązanie – zaznaczył radny Maciej Nowak.

Zaniepokojona zmianami na ulicy Hetmańskiej była Aleksandra Orchowska, która prowadzi przy Hetmańskiej fundację na rzecz osób z niepełno sprawnościami.

– Jesteśmy tutaj już trzy lata, przywożone są do nas osoby z niedyspozycją ruchową, ale są olbrzymie problemy z parkowaniem. Chcieliśmy, by powstało dla nas wyznaczone miejsce, ale musielibyśmy płacić 400 złotych miesięczne, a przy czynszu za lokal 4 tys. zł/mc to są i tak za duże dla nas koszty – stwierdziła Aleksandra Orchowska, wiceprezes Zarządu Fundacji Orchidea.

Przy Hetmańskiej nie ma jednak możliwości wyznaczenia koperty dla niepełnosprawnych.

– Niestety technicznie nie ma możliwości jej wymalowania, gdyż ma ona szerokość 3,6 m. Można jednakby postarać się o kopertę na pobliskiej ulicy, np. Jarochowskiego – wskazuje Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Projekt zmian na Hetmańskiej Rada Osiedla Św. Łazarz zaopiniowała 17 głosami, jeden radny był przeciw.

To nie jedyne zmiany. Łazarscy radni postulują również, by północną stronę ulicy Hetmańskiej objąć strefą płatnego parkowania.

– Obecnie granica Strefa Płatnego Parkowania biegnie wzdłuż ul. Hetmańskiej, ale jej nie obejmuje, w następstwie czego pełni rolę parkingu buforowego, co z kolei znacząco utrudnia mieszkańcom zaparkowanie pojazdów oraz wpływa na brak rotacji aut w dzień – wskazuje Rada Osiedla Św. Łazarz.

Decyzję o wdrożeniu strefy płatnego parkowania podejmie teraz Rada Miasta Poznania.


Map: Rada Osiedla Św. Łazarz

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XXXII (zdalna) 24.11.2021 - UCHWAŁY

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (13)

12-02-2022 16:01:23
Marcin
@Włodzimierz Nowak Korki to tworzą aktywiści razem z władzami miasta,którzy najpierw opowiadają, że chcą wyprowadzić ruch samochodowy z uliczek osiedlowych a jednocześnie ograniczają przepustowość głównych ulic Poznania, np. właśnie przez zwężenia, światła co 200m koniecznie z czerwoną falą. Na uliczkach osiedlowych wprowadzają ruch jednokierunkowy, ale jak da się taką uliczkę podzielić na odcinki (przez dochodzące do nich inne ulice), to każdy odcinek ma ruch w przeciwną stronę. Przez to nie da się przejechać jedną ulicą spokojnie tylko trzeba z niej zjechać i krążyć po okolicznych uliczkach, żeby znaleźć inna, którą można kontynuować przejazd w wybranym kierunku. Przeraża poziom dyskryminacji ludzi, którzy mają inne potrzeby lub styl życia przez władze miasta, radnych i panoszących się wśród nich aktywistów. Przeraża faworyzowanie wybranych grupek społecznych i totalne ignorowanie wszystkich innych, którzy stają się tylko dawcami środków pieniężnych bez żadnych praw.
12-02-2022 05:22:50
szczun zez łazarza
Już teraz , jak jedzie karetka , jest problem aby samochody mogły zjechać i przepuścić ... co będzie gdy zwężą ? Samochody mają wjechać na torowisko ? .... Faktycznie tam tłumy pieszych chodzą jak hordy tatarskie w średniowieczu .
11-02-2022 14:59:45
De.
Przestań już płakać Włodek.
11-02-2022 10:29:07
Włodzimierz_Nowak
Przeraża nieumiejętność czytania Polaków i pogarda dla praw innych, czyli egoistyczne myślenie... NIE MA TAM miejsca na parkowanie zgodnie z przepisami. W sprawie przepisów proszę pisać do Ministerstwa Infrastruktury. Dlatego wybrano ŚWIETNE kompromisowe rozwiązanie, ale i tak miauczenie słychać tych, którzy przepełniają przestrzeń miasta swymi samochodami, tworzą korki i nie mają tego świadomości. Czy lepiej było zakażą postoju pojazdów?
11-02-2022 10:22:47
Włodzimierz Nowak
Na szczęście nieaktualne, ponieważ można zsunąć samochody na jezdnię, ale przeraża poziom lekceważenia pieszych przez część współobywateli.
11-02-2022 09:58:08
M.
@Ania, zanim ponownie wypowiesz się na ten temat, przejdż się na Hetmańską i zobacz o czym piszesz. Na odcinku, gdzie rada planuje zwężenie pasów, wokół torów rosna drzewa. Tam jest aleja kasztanowa. Poza tym Hetmańska jest fragmentem II ramy komunikacyjnej i została wybudowana w takim kształcie właśnie po to, żeby ściągnąć ruch samochodowy z centrum.
11-02-2022 08:15:05
voit
I prawdiłowo! Chodnik dwa razy szerszy, na jednym pasie ruchu koniecznie ścieżka rowarowa, a na drugim pasie zasadzić zieleń. I oczywiście dużo nowoczesnych form (najlepiej betonowych jak na Łazarskim). A co!!!
10-02-2022 23:50:25
Tomcio z Łazarza
Jeśli widoczność ograniczają także drzewa, to je wytnijmy... Słupy trakcyjne też... nawet szyny tramwajowe usuńmy, w końcu ktoś się może potknąć. A budynki? TNT i po sprawie... przywróćmy tam naturalne polanki porośnięte wysokimi trawami - przynajmniej będzie naturalny nieprzesłonięty widok. A na poważnie... Może jeszcze kontrapasy dla rowerów? po obu stronach obu jezdni, a do 25 metrów zmieńmy kierunek ruchu... Nie... na te wszystkie pomysły w ostatnim czasie nie ma jednostki chorobowej.
10-02-2022 21:13:17
De.
@Ania: Zieleni jest wystarczająco.
10-02-2022 16:23:06
Ania
Zwężenie do jednego pasa powinno powstać na całej ulicy Hetmańskiej, zrobiłoby się miejsce na trochę zieleni np wokół torów tramwajowych
10-02-2022 15:56:33
De.
Kiedy skończą się te chore pomysły? Komuś tam się horyzonty myślowe zwęziły .
10-02-2022 15:49:17
zoja
Brawo, nareszcie...
10-02-2022 11:43:35
MIESZKANKA
FAKTYCZNIE TŁUMY SPACERUJĄ CHODNIKIEM PRZY ULICY HETMAŃSKIEJ. PROPONUJĘ ZLIKWIDOWAĆ OBA PASY I PRZEZNACZYĆ DLA RUCHU PIESZYCH.
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

01

gru

do 03-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

12:15
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
20-lecie Parafii Chrystusa Sługi

Rynek Łazarski
Mikołajkowe 2. urodziny Rynku Łazarskiego
• 11:00 - koncert Wójka Ogórka
• 12:00 - urodzinowy pączkowy tort
• spotkanie z Mikołajem i upominki dla najmłodszych
• kiermasz rękodzieła

16:00
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec" - koncert zespołu dziecięco-młodzieżowego z okazji 20-lecia Parafii Chrystusa Sługi

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: