Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Targach powstał punkt recepcyjny i zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Targach powstał punkt recepcyjny i zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy
03-03-2022 04:01   Janusz Ludwiczak
Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ruszył punkt recepcyjny, w którym pomoc znajdą uchodźcy z Ukrainy. Odpowiednie służby zapewniają osobom uciekającym przed wojną ciepły posiłek, napoje, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na wypoczynek. Na MTP działa też centralny magazyn pomocy, skąd dary będą transportowane do Ukrainy i obywateli tego kraju znajdujących się w Wielkopolsce oraz w ośrodkach przygranicznych.

Od soboty w holu dworca Poznań Główny uruchomiony został punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy.

– Punkt nie bez przyczyny znajduje się na dworcu, ponieważ jest on pierwszym miejscem po przybyciu obywateli Ukrainy do Wielkopolski. Uzyskają w nim pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje – wyjaśnia wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Punkt informacyjny jest codziennie w godz. od 8:00 do 22:00, ale w zależności od rozwoju sytuacji i pojawiających się potrzeb będzie czynny całą dobę.

Kilka metrów dalej, od środy w Holu Wschodnim MTP działa punkt recepcyjny, w którym pomoc znajdą uchodźcy z Ukrainy.

– Dziękuję wszystkim poznaniakom i poznaniankom za solidarność z Ukrainą i jej obywatelami, którzy zostali napadnięci przez Rosję. Rozmawiałem z merem Charkowa [miasto partnerskie Poznania – przyp. red.], wkrótce dostaniemy listę rzeczy, które są tam najbardziej potrzebne - od leków, przez żywność czy odzież. Uzgodniłem z wojewodą i przedstawicielami rządu, że wspólnie zorganizujemy jak najszybszy transport tych artykułów do naszego miasta partnerskiego. Pomoc musimy jednak sprawnie skoordynować - dlatego apelujemy, by nie wozić samodzielnie rzeczy na granicę. Dziękuję za zaangażowanie Międzynarodowych Targów Poznańskich i Caritas, a wojewodzie - za sprawne współdziałanie zgodne z polską racją stanu. Proszę też o śledzenie stron internetowych zbiórek, byśmy gromadzili tylko te rzeczy, które naprawdę są potrzebne. Podczas pandemii pokazaliśmy efektywność i skuteczne działanie - jestem przekonany, że tak będzie i tym razem, a nasza pomoc będzie dobrze wykorzystana – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W punkcie recepcyjnym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich obywatele i obywatelki Ukrainy mogą uzyskać najważniejsze informacje, ciepły posiłek czy podstawową opiekę medyczną. To stąd będą też mogli być rozlokowani do docelowego miejsca pobytu.

– Jesteśmy świadkami brutalnej agresji rosyjskiej na Ukrainę. W ostrzale Charkowa giną cywile, są setki rannych. Na granicy ukraińsko-polskiej obserwujemy wielki ruch. Przez ostatnie pięć dni przekroczyło ją ponad 280 tys. Ukraińców. Stąd też kolejny etap, jakim jest stworzenie punktu recepcyjnego w Poznaniu. Dziękuję prezydentowi Poznania i prezesowi Grupy MTP za zaangażowanie i otwartość – podkreśla Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski.

Z kolei w pawilonie nr 4 ruszył magazyn darów. Na powierzchni ponad 3,6 tys. mkw. składowane będą koce, śpiwory, materace, leki i odzież, jaka potrzebna jest obywatelom Ukrainy. Zebrane przedmioty będą następnie przewiezione do okolic Lublina, do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, skąd trafią na tereny objęte wojną. Część z nich zostanie przekazana uchodźcom w Wielkopolsce i w ośrodkach przygranicznych.

Magazyn będzie przyjmował produkty także w hurtowych ilościach. Osoby, które będą chciały dostarczyć materiały na palecie, proszone są o kontakt przez mail: dzialamy@caritaspoznan.pl lub zgłoszenie telefonicznie na miejską infolinię Poznań Kontakt 61 676 33 44.

– Solidarność i pomoc ludziom w potrzebie to elementarna cecha zdrowych społeczeństw i państw. Jak zawsze w takich sytuacjach oddajemy do dyspozycji majątek Grupy MTP, do niesienia pomocy gotowi są także nasi pracownicy, którzy w ramach wolontariatu będą włączać się w akcje na terenie Targów. Jesteśmy solidarni z obywatelami Ukrainy i zrobimy wszystko, by pobyt w Polsce był dla nich komfortowy – wskazuje Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

Pomoc uchodźcom z Ukrainy wymaga zabezpieczenia logistycznego, zarówno w zakresie przechowywania środków pomocy, jak i późniejszej ich dystrybucji. Ogromna w tym rola Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

– Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli do tej pory na apele i wzięli udział w zbiorkach. Na bieżąco uaktualniamy bazę tego, co jest konkretnie potrzebne. Wśród naszych gości z Ukrainy są też małe dzieci, niemowlęta, matki - zachęcamy, by zwrócić uwagę także na rzeczy dla nich. Proszę, by na własną rękę nie jechać na granicę, niepotrzebny tam jest wzmożony ruch. Magazyn zacznie działać od środy, tego samego dnia odbędzie się zbiórka w parafiach w całej Wielkopolsce. Zebrane podczas niej dary również trafią tutaj – podsumowuje ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Wojewoda wielkopolski podkreśla, że obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Poznania, by zamieszkać u rodziny, nie muszą stawiać się w punkcie recepcyjnym. Nie muszą też martwić się o legalność swojego pobytu ani składać w najbliższych dniach żadnych wniosków. Dotyczy to również osób, którym skończyła się ważność pobytu.


R E K L A M A

Fot: Urząd Miasta Poznania, MTP, Wielkopolski Urząd Wojewódzki

ZOBACZ TAKŻE: Pomagamy uchodźcom z Ukrainy

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 24-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: